Obezite, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalıktır.
Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi Ne Demektir?

Aşırı kilolu hastaya kilo verdirmek üzere uygulanan cerrahi müdahalelere obezite cerrahisi, veya Eski Yunancada ağırlık anlamına gelen "baros" sözcüğünden türetilen  bariatrik cerrahi adı verilir. Bu metodlar aslında midenin ya da incebarsakların bir kısmının çıkarılmasına dayanan kanser ve ülser ameliyatlarından geliştirilmiştir. Bu operasyonları geçiren hastaların ameliyattan sonra hızla kilo kaybetmesi, cerrahların aynı prosedürleri morbid obezitenin tedavisinde de kullanma fikrini geliştirmesine yol açmıştır.

Obezite Cerrahisi Kilo Vermeye Nasıl Yardım Eder?
Bariatrik cerrahinin çalışma prensibi son derece basittir. Bariatrik cerrah sizin sindirim sisteminizi (mide ve/veya ince barsaklar) değiştirerek bir oturuşta yiyebileceğiniz gıda miktarını azaltır. Bunu yaparken, doyma hissini almanız sürdürülebilir bir beslenme düzeni ile sağlanır. Kalori alımını kısıtlayan bir fren etkisi yapan sindirimsel yan etkiler (ağrı, bulantı, kusma, Dumping gibi..) sayesinde cerrahiden sonraki 1-2 yıl içinde çok belirgin ve kalıcı kilo kaybı elde edilir. Bariatrik cerrahinin temelde iki farklı tipi vardır:

Laparoskop Assisted veya Laparoskopik Cerrahi Nedir?
Bariatrik operasyonlar video monitorlere bağlanan özel cihazlar yardımıyla minimal invaziv laparoskopik tekniklerle gerçekleştirilebilir. Bu teknik, cerraha hastanın karnında büyük bir yara açmadan karın içini gözleyebilme imkanı sağlar. Laparoskopik cerrahi geçiren hastalar, geleneksel-açık cerrahi ile ameliyat edilenlere göre tipik olarak daha az perioperatif ve postoperatif sağlık problemleri yaşarlar ve diğerleri 4-6 gün kalırken, hastanede 1-3 gün kalırlar. Diğerleri 4-6 haftada dönerken, 1-3 haftada işlerine dönerler. Buna rağmen, her iki yöntem de tüm major cerrahi operasyonların taşıdığı riskleri taşırlar.
Cerrahiden Sonra Neler Yiyebilirsiniz?
Mide kelepçesi olsun, gastrik bypass olsun, obezite cerrahisi geçirdikten sonra yeme alışkanlıklarınızda çok radikal bir değişiklik yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Yeni mide poşunuzun küçük hacmine bağlı olarak küçük miktarda gıda alımından sonra kendinizi tıkanmış hissedeceksiniz. Aşırı miktarda yeme veya çok hızlı yeme gastrik bypass ameliyatından sonra "dumping sendromu" olarak adlandırılan şiddetli bulantıyı tetikleyebilir. Mide küçültücü operasyonlardan sonra tipik bir diyet berrak sıvı gıdalarla başlar. Zamanla ve aşamalı olarak yarı katı ve katı gıdalara geçilebilir. Diyet yağlardan fakir olmalıdır. Bu, kalıcı kilo kaybını sağlayabilmek için sizin kalıcı yeme tarzınız haline gelmelidir.

Balon, şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır. Şişmanlığa bağlı başka hastalık risklerini (Tip II diyabet, damar hastalıkları, eklem hastalıkları gibi..) önemli ölçüde azaltması açısından hastaya büyük yarar sağlar. Kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder. En büyük faydası, hastanın yeni bir beslenme alışkanlığı edinmesi için 6 ay gibi uzun süreli bir destek sağlamasıdır.
Mide bandı, ya da sıkça kullanılan adıyla mide kelepçesi, silikondan üretilmiş bir tıbbi cihazdır. Kabaca üç kısımdan oluşur. Midenin çevresine sarılan ve bir bisiklet lastiği gibi şişirilebilen band kısmı, bağlantı tüpü ve port. Bu bariatrik operasyonda, midenin üst kısmında, yemek borusu-mide bileşkesinin yaklaşık 20 mm altında küçük bir mide odacığı (poş) oluşturulacak şekilde, midenin çevresine takılıp sabitlenen bu band kullanılır. İsminden de anlaşılabileceği gibi, bu bandın en büyük avantajı, ameliyat sonrasında da ayarlanabilir olmasıdır.
GASTRİC BYPASS
Gastrik bypass ameliyatlarında midenin büyük bir bölümü bypass edilerek küçük hacimli (yaklaşık 30-50 cc) bir mide bölümü hazırlanarak ince bağırsaklara dikiliyor. Bu ameliyatta hem diğer obezite cerrahisi ameliyatlarında olduğu gibi mide hacminin küçültülmesi hem de bağırsakların bir bölümünün devre dışı bırakılarak, tüketilen yiyeceklerin bir kısmının emilmeden atılması hedefleniyor. Böylece hastalar hem daha az gıdayla doyuyorlar hem de aldıkları gıdanın bir kısmı emiliyor.

Nasıl uygulanıyor?
Gastrik bypass cerrahisi de diğer obezite ameliyatları gibi genellikle laparoskopik yöntemle yapılıyor. Karın bölgesine açılan küçük kesilerden girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor. Böylece hasta ameliyat sonrasında gelişebilecek olası yara enfeksiyonu ve fıtık gibi risklerden de büyük ölçüde korunmuş oluyor. Gastrik bypass sırasında robot kullanılması üç boyutlu görüntü, zor işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesi nedeniyle daha güvenli bir ameliyata olanak veriyor.
Ameliyattan sonraki dönem…

Cerrahiden sonra küçük miktarlarda gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebiliyorlar ve bir süre sonra bu tokluk iştah kaybına dönüşüyor. Total gıda alımı anlamlı şekilde azalıyor. Yeni oluşturulan midenin küçülmüş boyutuna ve azalmış gıda emilimine bağlı olarak, gerekli vitamin ve mineral desteklerin kullanımı için cerrahın ve diyetisyenlerin talimatlarının izlenmesi gerekiyor. Böylece hasta vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo verebiliyor. Hastalar ameliyattan üç veya dört gün sonra evlerine gönderiliyor.

Copyright © 2009 / mobezite.com  Pusula Medikal Ltd.Şti.`ne aittir   / Her hakkı sakldır. / Telefon: +90 (322) 226 8817 pbx   Fax: +90 (322) 226 89 20
sport blue 14s louis vuitton outlet wolf grey 3s jordan 3 sport blue jordan 3lab5 jordans for sale sport blue 6s jordan 6 sport blue jordan 3lab5 coach factory outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet foamposites for sale coach factory outlet jordan 3 sport blue retro jordans coach outlet online 3lab5 jordans jordan 14 sport blue louis vuitton outlet